RSS
 

Leczenie niepłodności

13 sty

Z roku na rok rośnie liczba osób borykających się z zaburzeniami płodności. Problem ten dotyczy w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność zalicza się do grupy chorób cywilizacyjnych i społecznych. Definicja tej nieprawidłowości mówi, że para starająca się o dziecko przez rok, bez stosowania zabezpieczeń, powinna rozpocząć specjalistyczną diagnostykę mającą wskazać lub wykluczyć problemy z płodnością.

Leczenie niepłodności rozpoczyna się od przeprowadzenia odpowiednich badań hormonalnych. Dzięki nim możliwie jest zastosowanie odpowiednio dobranej terapii z zastosowaniem leków farmakologicznych. Mają one przywrócić gospodarkę hormonalną do wymaganej formy. Często na tym etapie dochodzi do wyeliminowania zaburzeń i leczenie niepłodności może zostać przerwane. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pacjentów z dysfunkcją narządów rodnych lub tych, którzy w przeszłości cierpieli na stany zapalne lub zakażenia. Wtedy konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegów takich jak na przykład histeroskopia, mająca na celu usunięcie zrostów w macicy kobiety oraz wszystkie przeszkody uniemożliwiające zajście w ciąże, a także jej donoszenie. Endometrioza jest kolejną przeszkodą, która coraz częściej uniemożliwia pełne wyleczenie niepłodności.

Ponadto przed poddaniem się przez kobietę takiemu zabiegowi istotne jest, aby mężczyzna poddał się badaniu nasienia. Być może uchroni on kobietę przed bardziej inwazyjnym zabiegiem i w dużym stopniu skróci leczenie niepłodności. Dla par, które pomimo przeprowadzenia terapii w dalszym ciągu nie posiadają potomstwa, ratunkiem może okazać się skorzystanie z metody zapłodnienia pozaustrojowego.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Zdrowie

 

Tagi: , ,

Komentarze są zamknięte.