RSS
 

Jak dbać o zdrowie

20 gru

Objawami towarzyszącymi alergia katar są świąd oczu, obrzęk górnej wargi oraz światłowstręt.
Alergiczny nieżyt nosa (nazywany potocznie katarem siennym) to zapalenie błony śluzowej nosa, do którego dochodzi w wskutek wystąpienia alergii. To bardzo często występujące schorzenie, jakie może mieć charakter okresowy albo przewlekły. Najważniejszym objawem alergicznego nieżytu nosa są: wyciek z nosa wodnistej wydzieliny, alergia zatkany nos, świąd spojówek, gardła i podniebienia. Mogą występować również bóle głowy, bezsenność i nadwrażliwość na światło. U każdego, kto jest chory na katar sienny należy wykonać badania, czy ta osoba nie choruje również na astmę (astma i alergia często współwystępują).

Jaka jest przyczyna kataru siennego? Powodują go pyłki roślin (malutkie ziarnka pyłku kwiatowego, jakie wydzielają pręciki kwiatowe, traw i drzew). U osób, które są uczulone na pyłki powodują one pyłkowicę (zwaną katarem siennym). Pod powierzchnią błony śluzowej umieszczone są komórki tuczne, które wytwarzają spore ilości tak zwanych mediatorów zapalenia (głównie histaminy). Kiedy pyłek osiądzie w okolicy tych komórek i zostanie zaatakowany przeciwciałami IgE, komórka wytwarza histaminę, co powoduje stan zapalny. Jeśli mamy podstawy, by sądzić, że chorujemy na katar sienny, powinniśmy pójść do lekarza, gdyż nieleczona pylica ma tendencje do nasilania się. Może też sprzyjać wystąpieniu astmy. Lekarz poleci nam branie leków, jakie pomogą na zatkany nos.
Kiedy pyłki roślinne dostają się do dróg oddechowych alergika, a w wyniku tego dochodzi do podrażnienia, a później do zapalenia i obrzęku błony śluzowej nosa. Typowe objawy to: cieknąca wodnista wydzielina z nosa oraz bardzo częste kichanie.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Zdrowie

 

Tagi: , ,

Komentarze są zamknięte.