RSS
 

Blizny któe nie chcą zejsc

05 sty

Blizna pojawia się w wyniku uszkodzenia skóry. Rana się goi, tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, przybiera kolor czerwony i stopniowo robi się coraz bledsza. Tkanka nigdy nie będzie miała dokładnie takiego koloru co zdrowa skóra, ponieważ nie zawiera barwnika. Istnieje kilka podstawowych rodzajów blizn: blizny linijne (te występują najczęściej), blizny przerostowe, bliznowce i przykurcze bliznowate. Istotne jest także miejsce, w jakim znajduje się blizna. Jeśli znajduje się w miejscu zazwyczaj zasłanianym ubraniem – to zazwyczaj nie stanowi takich źródeł kompleksów, co np. blizny na twarzy. Jeśli blizna znajduje się w miejscu trudno dostępnym, na przykład w fałdach skóry czy też na zgięciach kończyn, to rana będzie się goić wolniej.
Istnieją różne sposoby leczenia blizn. Możemy je podzielić na chirurgiczne i niechirurgiczne. W skład niechirurgicznych wchodzą metody fizykalne oraz farmakologiczne. Metody fizykalne to m. in.: presoterapia (czyli leczenie uciskiem), krioterapia, radioterapia oraz laseroterapia. Presoterapia polega na stosowaniu przewlekłego ucisku na bliznę, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia tkanek i zwolnienia metabolizmu. Zmniejsza się produkcja kolagenu w bliźnie. Leczenie blizn najlepiej rozpocząć zaraz po zagojeniu się rany. Lecz nie może być stosowane przez długi czas, gdyż może wywołać martwicę tkanek. W leczeniu blizn stosuje się opatrunki silikonowe, które wygładzają i zmiękczają powierzchnię blizn.
Żel na blizny szczególnie dobrze sprawdza się, kiedy blizna znajduje się w miejscu trudno dostępnym, np. na zgięciach kończyn. Żele na blizny stosowane są także na twarzy i do leczenia blizn o nieregularnej powierzchni. Żel na blizny jest prosty w użyciu. Rozmiękcza, wygładza i spłaszcza blizny, zmniejsza ból, świąd oraz odbarwienia. Jest bezbarwny oraz samowysychający. Może być stosowany także u dzieci i u osób ze skłonnością do alergii skórnych.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Zdrowie

 

Tagi: , , , , , ,

Komentarze są zamknięte.