RSS
 

W kilku słowach o klimatyzacji.

19 wrz

Znaczne wyzwanie dla większości firm ciepłowniczych to klimatyzacja łódź.

Trwający sezon grzewczy z pewnością uprawnia do zajęcia się sprawą ciepła, z którym w większości wypadków kojarzy się przedsiębiorstwo ciepłownicze przynoszące w naszych mieszkaniach stosowną temperaturę zimą, a w kranach gorącą wodę przez cały rok.
Skojarzenie takie jest w całości zrozumiałe, zważywszy, iż poprzez większą część roku warunki klimatyczne powodują konieczność dawania ciepła do pomieszczeń. Okazjonalnie tylko pojęcie przedsiębiorstwa ciepłowniczego jest łączone z okresem letnim. Niewykluczone jednak, że w przyszłości ten stan rzeczy ulegnie zmianie. A to za sprawą istniejących możliwości wykorzystania ciepła sieciowego do… produkowania chłodu w quasi klimatyzowanych budynkach.
Parę ostatnich lat pokazało, jak upalne mogą być sezony letnie, co szczególnie dotkliwie odczuwane było w aglomeracjach miejskich, a obecność klimatyzacji w pomieszczeniach gdzie pracujemy czy mieszkamy, jednakże coraz częściej występująca, nie jest jeszcze normą.
W powszechnym rozumieniu, klimatyzację zwykliśmy sprowadzać do funkcji chłodzenia, ale mieści ona w okresie zimowym ogrzewanie, nawilżanie i rozprowadzanie powietrza, natomiast w okresie letnim oprócz rozprowadzania zajmuje się chłodzeniem i osuszaniem powietrza. Chłodnictwo (nie wymusza cyrkulacji i nie zabezpiecza właściwej wilgotności powietrza) ma zastosowanie w procesach przemysłowych, w przemyśle spożywczym, chemicznym oraz w celu zapobiegania utracie pożądanych właściwości niektórych towarów.
Chłodnictwo jest odcinkiem techniki zajmującą się chłodzeniem za pomocą obiegów termodynamicznych, w których następuje transport ciepła od ośrodka ochładzanego do otoczenia o temperaturze wyższej niż temperatura tego ośrodka.
Chłodzeniem nazywa się proces fizyczny, podczas którego na skutek odprowadzania ciepła z danego ośrodka następuje spadek lub utrzymywanie jego temperatury na ciągłym poziomie, niższym od temperatury otoczenia. Chłodzenie może odbywać się w sposób:
- naturalny, przy użyciu czynnika o temperaturze niższej niż temperatura ochładzanej substancji lub ośrodka,
- sztuczny, przy użyciu czynnika podlegającego procesowi termodynamicznemu, głównie zamkniętemu, dzięki któremu możliwe jest wywoływanie niskich temperatur.

Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki: aby przekazać ciepło ze źródła o temperaturze niższej do źródła o temperaturze wyższej, powinno się wykonać pracę lub dostarczyć z zewnątrz ekwiwalentną tej pracy ilość ciepła.

Technika rozwinęła zasadniczo dwa rodzaje urządzeń chłodniczych. W urządzeniach chłodniczych sprężarkowych jest zapewniana praca z zewnątrz, natomiast w urządzeniach absorpcyjnych – ciepło.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Narzędzia, Wyposażenie domu

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.