RSS
 

Kilka słów o klimatyzacji.

19 wrz

Działanie klimatu i pogody na samopoczucie człowieka spostrzeżono już bardzo dawno. Wielce trudniejszym było podanie teoretycznych podstaw tego stanu rzeczy.
Żeby stworzyć właściwy mikroklimat w pomieszczeniach (klimat wewnętrzny) na przestrzeni milleniów stosowano przeróżne sposoby. I tak zaistniała Klimatyzacja Warszawa. Rozkwit technik w tym zakresie zależał od klimatu zewnętrznego i rozwoju ludzkości.

Charakterystycznym jest, że wszelkie ośrodki dawnej cywilizacji zaistniały w terenach, przez które przechodzi izoterma +21 0 C tj. Egipt, Palestyna, Asyria, Persja, kultura hinduska rzeki Indus. Nie trzeba się było trudzić w tych rejonach z ocieplaniem pomieszczeń.
Najstarsze rewelacje w zakresie ogrzewania pomieszczeń pochodzą z 1200 roku p.n.e. z odkopanego pałacu króla Arzawy w Anatolien, gdzie znaleziono pośrednie grzanie pomieszczeń gorącymi gazami przepływającymi w kanałach. Natomiast najstarsze odkrycia w zakresie chłodzenia pomieszczeń pochodzą z ok. 3000 r. p.n.e., gdzie w domu asyryjskiego kupca na dziedzińcu wewnętrznym zastosowano chłodzenie poprzez odparowanie rozpylonej wody. W tych czasach wykorzystywano również mokre maty z trawy względnie innych włókien w otworach drzwiowych i okiennych do realizacji chłodzenia wyparnego. Powszechniejsze wykorzystanie ogrzewania podłogowego na gorące spaliny tzw. hypokaustu (hypokausten – ogrzewanie od dołu) – 800 r. p.n.e. zapewniło rozprzestrzenienie się cywilizacji na północ i było podstawą rozwoju kultur Grecji (średnia temperatura roczna – +17 0 C) oraz Rzymu (średnia temperatura roczna – +15,6 0 C). Technika ta została jednakże zapomniana i ponownie odkryta w 80 r. n.e. przez Rzymian, co znaleziono w Orata koło Neapolu – gdzie wybudowano ogrzewanie hypokausten z przepływem świeżego powietrza.
Prawdziwy sposób chłodzenia – montaż klimatyzacji Warszawa zastosował w 775 r.n.e. Kalif Mahdi w swojej letniej rezydencji w Bagdadzie. Mianowicie sprowadzał śnieg i wypełniał nim dualne ściany pomieszczeń pałacu.
Już Hipokrates (460-377 p.n.e.) napisał w dziele „Powietrze, woda, otoczenie” (ok. 400 r. p.n.e.), że częstotliwość chorób człowieka uzależniona jest od sposobu zmian pogody, temperatury i wilgotności. Zanotował, że duży wpływ na samopoczucie człowieka ma klimat lokalny. Przepływ powietrza poprzez pomieszczenia był wykonywany początkowo w wyniku wykorzystania sił natury: wypór termiczny i napór wiatru. Pierwsze narzędzia do transportu powietrza wybudował Leonardo da Vinci (1452-1519) – błyskotliwy malarz i konstruktor. Był to wentylator drewniany napędzany kołem wodnym, uruchomiony ok. 1500 r. Wielki lekarz i farmaceuta Paracelsus (1493-1541) w swoich pracach naukowych porusza zagadnienia wielkiego wpływu sił natury na rytmikę życia, oraz reakcję zdrowego i chorego człowieka na czynniki atmosferyczne. 100 lat później powyższe spostrzeżenia uogólnił filozof i matematyk Leibnitz G.W. (1646-1716) i pokazał poprzez obserwacje, że na samopoczucie człowieka spory wpływ ma stan pogody.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Wyposażenie domu

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.