RSS
 

Klimatyzacja i chłodnictwo.

26 wrz

Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i uzupełniania w jego miejsce orzeźwiającego. Jakość powietrza w naszym domu ma fundamentalne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia domowników.
W pomieszczeniach zamkniętych pomieszkujemy średnio ok. 20 godzin dziennie, z czego 12 godzin w swoim domu. Czteroosobowa familia w ciągu 1 doby wydziela ok. 12 l. pary wodnej. W ciągu 1 godziny każda osoba potrzebuje dostarczenia ok. 20 m3 świeżego powietrza; jeżeli w pomieszczeniu pali się papierosy – do 30 m3.
Wentylacja i klimatyzacja warszawa jest niezbędna, żeby wypędzić parę wodną aktywowaną podczas wykonywania wszelkiej czynności, nawet jedynie oddychania. Narzuca ona przydatną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Likwiduje nadmiar dwutlenku węgla, dymu tytoniowego. Bez adekwatnej wentylacji nie mogą być instalowane kuchenki gazowe, piecyki, kominki i inne urządzenia, w których zachodzi proces spalania. Potrzebna jest także tam, gdzie jest dostarczana wilgoć, czyli w kuchniach i łazienkach. Porządnie opracowana wentylacja przeciwdziała wilgoci, a więc zapobiega też pogarszaniu technicznego stanu budynku. Kto chce dbać o zdrowie domowników, winien pamiętać, że w domu winna być nie tylko stosowna temperatura, ale także właściwa wilgotność. Optymalne warunki to temp. 20-22° C i wilgotność 40-60%. Przy tym warto pamiętać, że wykorzystywane dzisiaj techniki wentylacji zezwalają na takie wykorzystanie strumienia powietrza, które może się przyczynić do oszczędności zużywanej energii.
Najprostszą formą wentylacji naturalnej jest otworzenie okna. Jej bardziej zaawansowana postać – wentylacja grawitacyjna i klimatyzacja łódź – polega na połączeniu pomieszczenia z otoczeniem za pomocą kanału wyprowadzonego nad dach budynku. Zostaje tu wykorzystana naturalna siła tzw. ciągu, który jest wywołany przez ruch wznoszący ogrzanego powietrza. W sezonie grzewczym powietrze znajdujące się w kanałach wentylacyjnych jest cieplejsze, a tym samym lżejsze od zewnętrznego. Jak wydostaje się na zewnątrz, w jego miejsce przychodzi powietrze świeże. To zapewnia wentylację pomieszczeń. Różnica ciśnień, stanowiąca o sile ciągu, jest tym większa, im większa jest różnica temperatur we wnętrzu i na zewnątrz. Na efektywność tego rodzaju wentylacji ma znaczenie także wysokość kanałów wentylacyjnych. Przy wentylacji naturalnej najskuteczniejszy ciąg występuje na niższych kondygnacjach, gdzie odległość między kratką wentylacyjną a wylotem komina jest znacząca. Wyloty kominów powinno się lokalizować tak, aby wiatr wspomagał naturalną wentylację, a nie jej przeciwdziałał; w skrajnym przypadku może on pobudzać ciąg odwrotny. Sprawność działania grawitacyjnego systemu wentylacyjnego zależy od jakości wykonania oraz stanu utrzymania kanałów i kratek wentylacyjnych, a także od szczelności drzwi i okien w budynku. Jej zwiększenie wywołuje zwykle, że wietrzenie pomieszczeń jest niezadowalające. Wentylację naturalną można uniezależnić od przypadkowego przepływu powietrza przez zastosowanie nawiewników higrosterowanych, wyposażonych w czujniki reagujące na wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Poprawnie regulują jego wymianę. Napływa go tym więcej, im wilgotność jest wyższa.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Dom, Usługi

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.