RSS
 

Buty na obcasie i koturnie – boska proporcja

11 lip

Temat obuwia jest dość trudnym, tutaj wpływ ma kilka czynników decydującym o dopasowaniu kształtu obuwia i wysokości obcasa do figury kobiety i jej proporcji. Znów duże znaczenie mają gusta konkretnych osób, jednak postaram się zwrócić uwagę na najistotniejszy szczegół – nie jako znawca mody, lecz jako dobry obserwator.buty na obcasiePierwszą i zdecydowanie najważniejszą sprawą jest obcas lub jego brak. Poruszanie się w butach na obcasie niestety powoduje pewne ograniczenia, jednak przecież nie zakłada się ich do biegania, tylko do innych celów, a konkretnie… do wydłużenia nóg. Kobieta z krótkimi nogami często wygląda śmiesznie, podobnie do leniwca z „Epoki Lodowcowej”, jednak już przy niewielkim sztucznym wydłużeniu za pomocą obcasa efekt jest zupełnie inny. Dla mężczyzn szczególnie istotna jest proporcja długości nóg do długości tułowia, najlepiej jeżeli stanowi ona równowartość liczby „fi”, tzw. złotego podziału, czy boskiej proporcji. Z odpowiednich obliczeń wynika, że nogi powinny być nieco ponad półtora raza dłuższe od tułowia (dokładniej: 1,62). Stosunek ten był i jest ceniony przez największych artystów na świecie, stanowiąc powiązanie matematyki z ideą piękna, aby osiągnąć odpowiednią proporcję, należy po prostu dobrać długość obcasa.

Niewygodę obcasów można zmniejszyć, stosując buty na koturnie, już znacznie wygodniejsze, a pozwalające również osiągnąć wspomniany efekt.

Z punktu widzenia mężczyzn to jest właściwie wszystko, ponieważ niezwykle rzadko zdarza się, żeby patrzyli oni tak nisko – ma to miejsce jedynie w przypadku miłośników stóp i osób zafascynowanych kulturą dalekiego wschodu, gdzie im mniejsza była stopa kobiety, tym większa jej atrakcyjność. Na szczęście nawet tam te mroczne czasy odeszły w niepamięć, a dobór obuwia zapewniającego atrakcyjność dla płci przeciwnej sprowadza się obecnie głównie do zachowania boskiej proporcji i uwydatnienia innych atutów kobiecej figury.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Kobieta, Sztuka, Uroda

 

Tagi: , , , ,

Komentarze są zamknięte.