RSS
 

Solidne części do Twojego auta – tarcze hamuclowe

28 lis

Rynek części samochodowych należy do najlepiej dochodowych branż. Nie bezpośrednim czynnikiem wywierającym wpływ na wartość rynku samochodowego jest kurs walut. Mający duże znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zamiennikami sprowadzanymi z zagranicy. Decydującą pozycję na rynku dystrybucji części zamiennych zajęły duże firmy motoryzacyjne.  W swoich działaniach dążą do wyeliminowania z handlu konkurentów mających w ofercie zastrzeżone części samochodowe. Bez względu jednak na spory toczące się na ”górze” polscy kierowcy i tak muszą każdego roku zatroszczyć się o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je regularnym przeglądom.

Rutynowa diagnoza zaczyna się od sprawdzenia obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Kolejnym ważnym krokiem jest badanie układu oświetleniowego. Sprawdza się, czy poprawnie działają takie elementy, jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Częstej kontroli podlega także system hamulcowy, który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Hamulce w każdej sytuacji muszą sprawnie funkcjonować, tak by kierujący pojazdem bezustannie nad nim panował. Biorąc pod uwagę fakt, że klocki i tarcze hamulcowe zużywają się w szybkim tempie ich regularna wymiana w decydujący sposób wpływa na zagwarantowanie bezpieczeństwa jazdy.

Naszej uwadze powinny podlegać również turbosprężarka, łożyska koła i amortyzatory, które stanowią główne elementy składające się na zawieszenie, czyli auto części tłumiące drgania. Podczas kontroli diagnosta powinien sprawdzić również wahacz zawieszenia i przeguby, o jego złym stanie świadczyć mogą stukania, niepokojące odgłosy podczas uruchamiania silnika czy wykonywanych manewrów. Przyczyną wydobywających się odgłosów może w rezultacie okazać się też np. wybita poduszka silnika. Regularnej wymianie powinny podlegać takie elementy jak filtry oleju zapewniający utrzymanie wydajności silnika na najlepszym poziomie. W opinii ekspertów filtr ten zmieniać należy w trakcie każdej wymiany oleju. Lepszą ochronę silnika mają zapewnić oprócz tego filtry powietrza lub filtry paliwa, jego najistotniejszym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się ewentualnych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. Zmniejszenie mocy silnika i w konsekwencji większe zużycie paliwa może być spowodowane właśnie pogorszeniem się ich stanu. Niepokoić może również znacznie wolniejsze wchodzenie na obroty, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie tego typu problemami, w takiej sytuacji najlepiej sprawdzić przepływomierze lub przewód zapłonowy, które mogą być powodem komplikacji. Uruchomienie silnika może być utrudnione w związku z usterką, jakiej ulec mógł akumulator, zawory EGR lub świece zapłonowe i świece żarowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Niemniej ważnym elementem każdego silnika samochodowego jest też rozrząd, doprowadzający ładunek do silnika i usuwający spaliny. Tu zwraca się uwagę na poszczególne części składowe: rolki, prowadnice, napinacz i sam pasek rozrządu, narażony na ciągłe tarcia i naprężenia.

Zakłócenie pracy silnika może być związane z awarią, której uległy pompy wody lub chłodnica samochodowa. Jako najistotniejszy element układu chłodzenia jest dosyć trwały przeważnie wytrzymuje kilka. Ewentualne wycieki w tym przypadku powiązane są głównie ze zużyciem, jakiemu uległy uszczelki, a jej wymiana nie wiąże się ze zbyt wysokim wydatkiem. Niemal każdy sklep motoryzacyjny posiada solidną ofertę zamienników, w niewygórowanych cenach. Dużo większy kłopot mogą sprawić nam np. uszkodzone koła zamachowe lub konwencjonalne sprzęgło kompletne, koszty jakie wiążą się z jego naprawą są już znacznie wyższe, a wada musi być usunięta od razu.

Kluczowymi do poprawnego działania silnika są oleje silnikowe, które każdy kierowca powinien wymienić po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Podobnie jak oleje, również i płyny do chłodnic wymagają systematycznej wymiany. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i innych. Takie akcesoria samochodowe wiążą się z niewielkim kosztem.

Nie możemy zapominać także o ogumieniu. Opony samochodowe zawsze powinny być sprawne oraz nie zniszczone, bieżnik na oponie nie może być starty gdyż zagrozi to naszemu bezpieczeństwu. Przed okresem letnim należy pamiętać o zmianie opon na opony letnie, tylko w ten sposób osiągniemy odpowiednią przyczepność samochodu do podłoża.

W artykule wymieniliśmy już wiele elementów mających wpływ (mniejszy lub większy) na poziom naszego bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Nie możemy jednak zapominać o komforcie jazdy, a w tym aspekcie ważny jest skraplacz klimatyzacji lub chłodnice klimatyzacji.

Należycie zadbany samochód będzie nam służył przez wiele lat, stąd konieczne jest poświęcenie mu czasu i uwagi. Poddając go częstym kontrolom możemy szybciej reagować na pojawiające się usterki, dzięki czemu unikniemy wynikających z nich przykrych zaskoczeń.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Motoryzacja

 

Tagi: , , , ,

Komentarze są zamknięte.