RSS
 

Omijaj sklepy z auto częściami pochodzącymi z niesprawdzonych źródeł

07 wrz

Według obserwatorów krajowej gospodarki rynek części zamiennych należy do najbardziej dochodowych branż. Nie bezpośrednim czynnikiem wpływającym na wartość rynku samochodowego jest kurs walut. Mający duże znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pochodzącymi z zagranicy zamiennikami. Status lidera na rynku dystrybucji części samochodowych zajęły najsłynniejsze firmy samochodowe.  Dzieje się tak, ponieważ wiele z nich zastrzegło sobie wzory widocznych elementów samochodu takich jak np. zderzaki, drzwi, lusterka czy błotniki i zablokowały w ten sposób uwolnienie rynku. Bez względu jednak na batalie toczące się na ”górze” miliony polskich kierowców i tak muszą każdego roku zadbać o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je okresowym przeglądom.

Kontrola w stacji diagnostycznej zaczyna się od sprawdzenie posiadania obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Kolejnym ważnym krokiem jest badanie systemu oświetleniowego. Dokładnie sprawdza się, poprawność działania takich elementów jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Częstej kontroli podlega także system hamulcowy, który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Hamulce w każdym momencie muszą sprawnie funkcjonować, tak by kierujący pojazdem bezustannie nad nim panował. Klocki i tarcze hamulcowe podlegają szybkiej eksploatacji, dlatego ich regularna wymiana ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Na uwadze musimy mieć również łożyska koła, turbosprężarka i amortyzatory, stanowiące główne elementy składające się na zawieszenie, czyli części samochodowe odpowiedzialne za tłumienie drgań. Podczas kontroli diagnosta sprawdzi również wahacz zawieszenia i przeguby, o jego awarii świadczyć mogą niepokojące odgłosy, stukania pojawiające się w czasie ruszania czy wykonywania manewrów. Ale przyczyną podejrzanych odgłosów może w rzeczywistości okazać się też np. wybita poduszka silnika. Jeśli chodzi o regularną wymianę to należy przede wszystkim pamiętać o takich elementach jak filtry oleju zapewniający utrzymanie wydajności silnika na najlepszym poziomie. W opinii ekspertów filtr ten zmieniać należy przy każdej wymiany oleju. Ochronę silnika ma również zapewniać oprócz tego filtry powietrza lub filtry paliwa, jego najistotniejszym zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. Spadek mocy silnika czego konsekwencją jest większe zużycie paliwa może być spowodowane właśnie pogorszeniem się ich stanu. Niepokoić może również wolniejsze wchodzenie na obroty, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie spotkaliśmy się z podobnym problemem, należy wówczas sprawdzić przepływomierze lub przewody zapłonowe, które mogą być sprawcą kłopotów. Samo uruchomienie silnika może być utrudnione w związku z wadą, jakiej uległ akumulator, zawór EGR lub świece zapłonowe i świece żarowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Niemniej ważnym elementem każdego silnika samochodowego jest też rozrząd, doprowadzający ładunek do silnika i pomagający w usunięciu spalin. Podczas jego przeglądu zwrócić uwagę należy na poszczególne części składowe: prowadnice, rolki, napinacz i sam pasek rozrządu, zużywający się ze względu na ciągłe naprężenia i tarcia.

Funkcjonowanie silnika może zostać zakłócone awarią, której uległy pompy wody lub chłodnica wody. Pełniąc rolę najistotniejszego elementu układu chłodzenia jest dosyć trwały zazwyczaj wytrzymuje kilka do kilkunastu lat. Ewentualne wycieki w tym przypadku powiązane są zazwyczaj ze zużyciem, jakiemu uległy uszczelki, ale jej wymiana nie pociąga za sobą zbyt drastycznych wydatków. Z pewnością każdy sklep motoryzacyjny w dostępnej ofercie posiada szeroką gamę zamienników, w niewygórowanych cenach. Zdecydowanie poważniejszy problem mogą przysporzyć nam np. uszkodzone koła zamachowe lub konwencjonalne sprzęgła, koszty jego naprawy są już znacznie wyższe, a wada musi być usunięta od razu.

Kluczowymi do poprawnego działania silnika są oleje silnikowe, które każdy kierowca powinien wymienić po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Podobnie jak oleje, również i płyny hamulcowe wymagają systematycznej wymiany. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i innych.

W artykule wymieniliśmy już wiele elementów mających wpływ (mniejszy lub większy) na poziom naszego bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Nie możemy jednak zapominać o komforcie jazdy, a w tym aspekcie ważne są skraplacze klimatyzacji lub chłodnica klimatyzacji.

Samochód dobrze zadbany będzie nam służył przez wiele lat, stąd konieczne jest poświęcenie mu czasu i uwagi. Częste kontrole, jakim go poddajemy pozwolą szybciej reagować na pojawiające się usterki, dzięki czemu w przyszłości uniknąć możemy wynikających z nich niemiłych niespodzianek.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Motoryzacja

 

Tagi: , , , ,

Komentarze są zamknięte.