RSS
 

Zakupy – kiedy zaczyna się uzależnienie

13 sty

Choć nikomu z nas zakupy nie kojarzą się z uzależnieniem, to coraz częściej da się zauważyć, że niektórzy nie potrafią panować nad chęcią kupienia nowej rzeczy. Kiedyś, zakupy sprowadzały się do zaspokajania potrzeb, dziś natomiast, zwykle robimy zakupy nie z powodu braku jakiejś rzeczy, ale dla samej radości kupowania. Każdego dnia zalewani jesteśmy reklamami, banerami, atrakcyjnymi wyprzedażami. Bardzo chętnie łapiemy się na różnego typu wyprzedaże,rabaty i promocje.

Wszyscy ci, którzy nie mają pieniędzy na wymarzone zakupy, zalewani są przez banki licznymi propozycjami pożyczek, tak aby bez ograniczeń mogli spełniać swoje zachcianki, łącznie z wyjazdem w wymarzoną podróż. Niestety, że radość, którą doświadczamy kupując daną rzecz, może stać się nałogiem. I mimo, że taki nałóg może się wydawać być absolutnie niegroźny, to nie można go bagatelizować. Naukowcy alarmują, shopoholizm może być równie niebezpieczny jak narkomania, czy alkoholizm. Pierwszym objawem uzależnienia jest kupowanie pewnych produktów, mimo, że nie było to wcześniej zaplanowane, a nowy zakup nie zaspokaja żadnej konkretnej potrzeby. Człowiek uzależniony czuje permanentną pokusę kupowania rzeczy, mimo, że nie są mu one do niczego potrzebne.Robienie zakupów staje się w pewnym momencie terapią, chwilą zapomnienia o o codziennych troskach. Zakup nowej rzeczy daje chwilę radości, zadowolenia, która bardzo często ma być rekompensatą innych mniej przyjemnych emocji. Zazwyczaj jednak początkowa euforia, po jakimś czasie przechodzi w złość, pojawiają się wyrzuty sumienia. Pomimo, że taka osoba zapewnia, że już nigdy nie ulegnie pokusie, potrzeba zdobycia czegoś nowego okazuje się silniejsza. Problemy, z którymi styka się zakupoholik są więc identyczne z tymi, z którymi mają do czynienia ludzie uzależnieni od narkotyków, czy alkoholu. Choroba ta może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest to kreowany przez media świat konsumpcji oraz uwarunkowania psychiczne. Uzależnieniu od przesadnego robienia zakupów zazwyczaj ulegają osoby z pewnymi zaburzeniami psychicznymi, z pewnymi problemami psychicznymi, z bardzo niskim poczuciem własnej wartości. Nabywanie coraz to nowszych rzeczy pozwala im poczuć się lepiej.

Każdy kolejny zakup to potężna dawka dobrej energii, która podnosi sammoocenę i porawia humor. Nie bez znaczenia jest również wpływ, jaki wywierają na nas środki masowego przekazu. Presja społeczeństwa, aby mieć jak najwięciej sprawiają, że zaciera nam się granica między prawdziwymi, a sztucznymi potrzebami. Ci, którzy stracili kontrolę nad robieniem zakupów mogą zwrócić się o pomoc. Najskuteczniejsza będzie terapia u psychologa, lub pobyt w ośrodku odwykowym. Miejsc, które oferują zakupoholikom pomoc jest coraz więcej. Coraz więcej mówi się o tym problemie, rośnie świadomość społeczna, dzięki czemu nie jest to już to temat tabu. Przyjrzyjmy się sobie i temu, jak często zdarza nam się robić zakupy bez wyraźnej potrzeby.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Kobieta

 

Tagi: , ,

Komentarze są zamknięte.