RSS
 

Pojęcie adresu IP

27 lip

Wydawałoby się, że w obecnych czasach społeczeństwo o Internecie wie już niemalże wszystko. Niemniej jednak wcale tak nie jest, ponieważ zagadnienia takie jak chociażby adres ip do dziś powodują pytający uśmiech na twarzach wielu. Dobrze jest zatem poszerzać swoje wiadomości na ten temat, gdyż wygląda na to, że całkowita internetyzacja na wszystkich płaszczyznach naszego życia to kwestia czasu. Czym więc jest wspomniany wyżej adres i do czego nam służy?

Adres ip pełni funkcję identyfikacyjną i dotyczy poszczególnych urządzeń, które znajdują się w danej sieci. Niektórzy specjaliści porównują go do poczty i trzeba przyznać, że taka analogia ma większy sens. Określa ona nośniki jako koperty, listy jako ich dane, kopertę jako identyfikator nadawcy oraz sposób transportu przesyłki jako kanał transmisji.

Po sieci krążą właśnie paczki danych, które uzależnione są od kanałów transmisji i które zaś są zaadresowane do poszczególnych odbiorców i odwrotnie, które są przez nich wysyłane. W związku z tym każda paczka danych obejmuje między innymi adres ip nadawcy oraz odbiorcy, a także szereg innych wiadomości, które potrzebne są do właściwego jej transferu. Jako, że numery te mają charakter unikatowy, ich zbieżność w przypadku jakiejś przesyłki danych może zakończyć się całkowitym niepowodzeniem. Do podstawowych ich elementów należy przede wszystkim tak zwana część sieciowa oraz host. Ta pierwsza obejmuje także maskę podsieci, która odpowiedzialna jest za właściwy wszystkich adresów właśnie.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Informatyka

 

Tagi:

Komentarze są zamknięte.