RSS
 

Od czego zacząć naukę tworzenia stron www?

16 sty

Profesjonalne projektowanie i tworzenie stron internetowych wymaga posiadania wiedzy oraz doświadczenia. Od czego jednak zacząć na początku swojej przygody webdevelopera? Warto już na początku zwrócić uwagę na kilka spraw.
Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć czy idziemy w stronę grafiki, czy samego tworzenia stron.

W praktyce połączenie tych dwóch dziedzin jest dość ciężkie, i rzadko znajduje się osoby, które mogą pracować jako grafik oraz programista www w jednym. Jednak nie jest to problem – z prostymi projektami możemy sobie poradzić sami. Do trudniejszych lepiej nawiązać z kimś współpracę i podzielić obowiązki.

Oprócz przynajmniej podstawowych umiejętności graficznych wymagana będzie bardzo dobra znajomość HTML oraz CSS. Należy znać różnice w wyświetlaniu stron www pod różnymi przeglądarkami i umieć rozwiązywać takie problemy.
Przyda się także dobra znajomość przynajmniej jednego popularnego systemu CMS. Na jego podstawie będzie można zbudować łatwo stronę i udostępnić klientowi panel administracyjny. Oprócz tego przyda się znajomość JavaScript oraz jednej z popularnych bibliotek: jQuery lub MooTools.

Na koniec będzie potrzebna przynajmniej podstawowa wiedza o PHP oraz bazach danych, w szczególności MySQL. Bez tego nie stworzymy żadnego większego projektu lub indywidualnych zamówień klienta. Jeśli dodatkowo chcemy zabrać się za tworzenie aplikacji www, będą to podstawowe wymagane umiejętności. W takim przypadku warto dogłębnie poznać język PHP wraz z różnego rodzaju popularnymi rozszerzeniami. W późniejszym czasie przyda się także znajomość któregoś z frameworków, na przykład Zend Framework, Symfony lub CakePHP.

 

Tagi: , ,

 • lukewaski

  Fajne

  • Hugh McFall

   Hi, I’d like to inquire about buying this domain, 3dr.org. Could you please tell me how to contact you? My email is hugh@3dr.com, please email me so we can discuss. Thanks!

 • jarek

  kiedy beda jakies nowe artykuly?

 • Hugh McFall

  @lukewaski:disqus I’d like to inquire about buying this domain, 3dr.org. Could you please tell me how to contact you? My email is hugh@3dr.com if you’d like to reach out.

 • Hugh McFall

  I’d like to inquire about buying this domain, 3dr.org. Could you please email me at hugh@3dr.com so we can discuss?