RSS
 

Rodzaje miodu

06 wrz

Choć wielu z nas nie rozróżnia subtelnych różnic pomiędzy różnymi rodzajami miodu, każdy z nich charakteryzuje się nie tylko innym smakiem, kolorem i konsystencją, ale przede wszystkim właściwościami. Rozróżnić można bowiem wiele miodów: nektarowe (wielokwiatowe, gryczane, akacjowe), spadziowe lub nektarowo-spadziowe. Każdy z nich ma jednak inne właściwości i może skutecznie leczyć inne dolegliwości. Bywa też tak, że produkt z określonej rośliny przybiera jej właściwości lecznicze.

Miody spadziowe na przykład wyróżniają się ciemnym kolorem i charakterystycznym, żywicznym zapachem. Miód taki działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wykorzystywany jest zazwyczaj przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

Miód gryczany wyróżnia się charakterystycznym, gryczanym zapachem. Jest doskonałym środkiem pomagającym w leczeniu chorób krążenia. Spożywanie miodu gryczanego pomaga także w stanach nerwicowych.

Najlepszym rodzajem miodu jest jednak miód lipowy. Pachnie intensywnym, lipowym aromatem i ma dość ostry smak. Z powodzeniem można go wykorzystywać podczas grypy, kaszlu lub zapalenia płuc. Ponadto miód lipowy działa także antyseptycznie i pomaga w sytuacjach nadmiernej nerwowości i bezsenności.

Choć każdy z rodzajów miodu charakteryzuje się innymi właściwościami, tak naprawdę każdy z nich niesie nam wiele korzyści i niezależnie od rodzaju warto skusić się na odrobinę słodyczy i zdrowia, które jest z nią związane.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Gastronomia, Kuchnia, Zdrowie

 

Tagi: , , , ,

Komentarze są zamknięte.