RSS
 

Właściwy podział klimatyzatorów.

13 gru

Klimatyzator ruchomy rodzaju split. Jego jednostkę zewnętrzną wystawia się za okno, dzięki czemu wewnątrz jest dużo ciszej niż w pomieszczeniu klimatyzowanym przez urządzenie monoblokowe. Przewód łączący obydwie części ma co więcej dużo mniejszą średnicę niż przewody powietrzne klimatyzatora monoblokowego, a dlatego okno może być uchylone w mniejszym stopniu.

Klimatyzacja warszawa typu split może pracować tylko w pomieszczeniach z balkonem, tarasem albo w takich, gdzie jest możliwość trwałego ustawienia lub zamocowania jednostki zewnętrznej. W ostateczności można postawić jednostkę zewnętrzną w pokoju obok, jednak w ten sposób pokój ten będzie poza tym ogrzewany!

Klimatyzatory ruchome to często jeszcze toporne, duże urządzenia, jednak producenci starają się im nadawać coraz nowocześniejszy wygląd, dzięki czemu bez wstydu można postawić je w każdym miejscu w domu.

Klimatyzator przenośny nie zamyka jednak problemu klimatyzacji w domu. Głośny i mało wydajny, może być traktowany jedynie jako urządzenie awaryjne. Jeśli chcemy mieć w domu efektywnie działający system klimatyzacyjny, musimy zamontować w pojedynczych pomieszczeniach klimatyzatory stacjonarne.

Klimatyzator stacjonarny monoblokowy, montuje się w oknach bądź w ścianach zewnętrznych. Od wnętrza widać jedną stronę urządzenia, od zewnątrz drugą. Na nieszczęście nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, zwłaszcza w oknie, bo tak umieszczony klimatyzator zagłusza jego powierzchnię. Wszelkie klimatyzatory monoblokowe mają też inną ułomność: są niezmiernie głośne.

Obydwie części klimatyzatora muszą być zasilane prądem o napięciu 230 V (zazwyczaj) i połączone są ze sobą za pomocą chudych, miedzianych rurek. Rurki wyprowadza się przez otwór w ścianie zewnętrznej, a w pomieszczeniu prowadzi tak, by były jak najmniej widoczne. Należy je zasłonić listwą przypodłogową. Do jednostki wewnętrznej musimy podłączyć rurkę do odprowadzania skroplin – jest ona wyprowadzona najczęściej na zewnątrz budynku. Są to jedyne elementy instalacji, które musimy zamontować wspólnie z klimatyzatorem.

Klimatyzatory ścienne to najpopularniejsze z klimatyzatorów typu split. Montuje się je najczęściej na ścianie pod sufitem. Mają zgrabną obudowę i niedużą moc – są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Producenci prześcigają się w projektowaniu oryginalnych i ładnych jednostek wewnętrznych: można kupić nawet urządzenie z zamontowanym lustrem czy też w formie obrazu.

Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe są tak skonstruowane, że ich montaż klimatyzacji warszawa dopuszczalny jest zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze. Każda z tych możliwości ma wady i zalety. Jeśli umieścimy klimatyzator w pozycji pionowej pod parapetem, wstrzymamy dopływ gorącego powietrza z zewnątrz.

Obracając klimatyzator do pozycji poziomej aktywujemy klimatyzator podstropowy. Bądź co bądź jego montaż jest skomplikowany, warto pokonać tę trudność, bo klimatyzator ten bardzo dobrze bełta powietrze ochłodzone z gorącym, a my dzięki temu nie będziemy skarżyć się na zimne powiewy. Powietrze będzie równomiernie rozprowadzane po suficie, najpierw „przyklejone” do stropu, będzie łagodnie opadać, rozpraszając się i ochładzając gorące powietrze. W ten sposób następuje bardzo dokładne zmieszanie powietrza ciepłego z zimnym.

Klimatyzatory kasetonowe ułatwiają racjonalne rozplanowanie powierzchni użytkowej, gdyż nie zajmują miejsca ani na podłodze, ani na ścianie. Są określone zwłaszcza do pomieszczeń wyższych niż standardowe. W zależności od modelu ciepło rozpływa się równomiernie w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach. Najlepsze są takie, w których powietrze wypływa w czterech kierunkach, w takim przypadku zimne miesza się równomiernie z ciepłym i gdy do nas dociera, ma już dobrą i wyrównaną temperaturę.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Dom

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.