RSS
 

Trochę w temacie klimatyzacji.

13 gru

Sterowanie temperaturą odbywa się w sposób prosty, w czasie, kiedy sterowanie wilgotnością ma charakter okólny, a więc realizowane jest za pośrednictwem samej temperatury.
Analizując wyznaczoną objętość powietrza o wiadomej temperaturze (przykładowo 1 m3), określimy w niej określoną ilość pary wodnej. Taka ilość pary definiowana jest nazwą wilgotności bezwzględnej.
O ile utrzymamy statyczną temperaturę powietrza i powiększamy ilość pary, odnotujemy, że w pewnym momencie utworzy się swoisty gatunek mgiełki.
Mieszanina w takim stanie zwana jest powietrzem nasyconym. Po dodaniu nawet śladowej ilości pary wodnej, skropliłaby się ona na ściankach. W praktyce została osiągnięta optymalna wilgotność bezwzględna, którą ta objętość powietrza przy tej temperaturze może mieścić. Kiedy mówimy, że wilgotność względna wynosi 50%, znaczy to, iż w danej objętości powietrza znajduje się połowa maksymalnej dopuszczalnej wilgotności, dla danej temperatury.
Zwiększając temperaturę rozpatrywanej objętości powietrza, powiększa się możliwa zawartość wilgoci.
Dlatego wilgotność względna zredukuje się bez konieczności zminimalizowania nawet w najmniejszym stopniu ilości pary wodnej w powietrzu.
Intencją funkcjonalnym maszyny chłodzącej jest pobranie ciepła od jednego elementu i przesłanie go innemu. W celu wykonania tej operacji maszyna używa właściwości niektórych płynów zwanych czynnikami chłodzącymi. Powodując sprężanie i chłodzenie płynów w skraplaczu oraz rozprężanie w parowniku wywołujemy system chłodzący. Na ogół wykorzystywanym czynnikiem chłodzącym w instalacjach klimatyzacyjnych był FREON 12 (R12). Ta ciecz, posiadająca nazwę chemiczną dichlorodifluorometan (CF2Cl2), należąc do chlorofluorowęglanów cechuje się szczególną szkodliwością dla środowiska. Od 1 stycznia 1993 stosowanie tego typu czynnika chłodzącego zostało zabronione.

Konfiguracja jakim jest KLIMATYZACJA WARSZAWA jest to urządzenie, będące w stanie, w zamkniętym pomieszczeniu, jakim jest np. mieszkanie ewentualnie pokój biurowy, sterować głównymi parametrami klimatycznymi:temperaturą, wilgotnością i przepływem powietrza.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Dom

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.