RSS
 

O co chodzi w działaniu klimatyzacji.

07 wrz

Lato przybliża się do nas dużymi krokami. Wysoka temperatura już teraz daje się stopniowo we znaki. To w tej chwili ostatni moment, aby zadbać o swój komfort podczas parnych dni i pomyśleć o zamontowaniu w domu klimatyzacji. Zwłaszcza, że Klimatyzacja Warszawa jest dzisiaj coraz bardziej dostępna i powszechna. Klimatyzator jest prostym (i coraz tańszym) sposobem na poprawienie komfortu życia podczas upałów. Nie tylko ochładza powietrze, ale także usuwa z niego nadmiar wilgoci.

A im mniej jest wilgoci w rozgrzanym powietrzu, tym lepsze jest nasze samopoczucie.
Z badań, jakie prowadzono przez wiele lat, wynika, że latem najlepiej czujemy się wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi 23-26°C, a jego wilgotność 40-60%. Podczas gdy temperatura rośnie, zaczynamy się pocić, jako że w ten sposób nasz organizm oddaje nadmiar ciepła. Gdy wilgotność spada, nasze samopoczucie od razu się polepsza, mimo że jeszcze jest gorąco. Temperatury nie można obniżać w sposób dowolny, dlatego że groziłoby to przeziębieniem. Przyjmuje się, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C, bo inaczej organizmowi ludzkiemu ciężko jest dostroić się do takiej zmiany.
Jeśli przebywanie w pomieszczeniu z włączonym klimatyzatorem ma być dla nas przyjemnością, nie możemy odczuwać ruchu powietrza. Dlatego ważna jest szybkość jego przepływu i możliwość regulacji w urządzeniu kierunku, w jakim jest wydmuchiwane po oziębieniu. Jeśli prędkość przepływu powietrza będzie większa niż 0,2 m/s, odczujemy to jako przeciąg, głównie gdy jesteśmy spoceni. Łatwo wtedy się przeziębić, a przecież nie po to montujemy klimatyzację!
Klimatyzator działa tak, jak domowa lodówka. Składa się z sześciu podstawowych elementów: dwóch wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego i dwóch wentylatorów, które wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników.
Czynnik roboczy krąży pomiędzy parownikiem (odpowiednikiem zamrażalnika lodówki) i skraplaczem – w parowniku odbiera ciepło z pomieszczenia, a w skraplaczu oddaje je do otoczenia, w którym zamontowany jest skraplacz. W ten sposób powietrze w pomieszczeniu jest ochładzane, a odebrane ciepło – usuwane poza budynek.
Sprężarka i zawór rozprężny gwarantują przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Ażeby zaszedł proces parowania, z pomieszczenia odbierane jest ciepło, a w czasie procesu skraplania jest ono dmuchane na zewnątrz, czyli usuwane poza budynek.
W klimatyzatorach typu split skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny ulokowane są w jednostce zewnętrznej, a są to elementy, które wywołują najwięcej hałasu. W pomieszczeniu pozostaje jedynie parownik i wentylator, który wymusza przepływ powietrza.
Do doboru mamy dwie podstawowe grupy urządzeń: klimatyzatory typu split i klimatyzatory monoblokowe.
* Klimatyzatory typu split. W domach jednorodzinnych stosuje się je najczęściej, bo są nowocześniejsze i w wyższym stopniu komfortowe w użytkowaniu. Każde takie urządzenie składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, z których pierwsza chłodzi powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko bezszelestnie pracujące elementy, w zewnętrznej – wszystkie głośne, dlatego wystawia się je na zewnątrz, dzięki czemu klimatyzator nie jest kłopotliwy w codziennym życiu.
* Klimatyzatory monoblokowe. Mają w jednej obudowie i elementy cicho pracujące, i te bardzo głośne, zatem ich użytkowanie jest dość uciążliwe, aczkolwiek producenci próbują maksymalnie je wyciszyć. Urządzenia te mogą jednak stanowić rozwiązanie awaryjne, można też ich używać w pomieszczeniach, z których korzysta się okazjonalnie, np. w pokoju gościnnym. Zarówno Montaż Klimatyzacji warszawa typu split, jak i monoblokowe oferowany jest w wersjach do montażu na stałe i jako urządzenia przenośne.
Stosując klimatyzator przenośny monoblokowy, powinieneś otworzyć okno, żeby wystawić na zewnątrz rurę
Klimatyzator przenośny monoblokowy. Można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, ale korzystać z niego wolno jedynie w takim, w którym da się otworzyć okno i wystawić na zewnątrz jedną albo dwie rury. W klimatyzatorach tańszych zamontowana jest tylko jedna rura. Ogrzane powietrze jest przez nią wysyłane na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia pobierane jest z pomieszczenia. Wadą tego rozwiązania jest powstawanie podciśnienia w pomieszczeniu.
W klimatyzatorach dwururowych zamontowana jest najczęściej „rura w rurze”, co znaczy, że i w tym rozwiązaniu na zewnątrz wystawiamy tylko jedną rurę.
Bez względu od rozwiązania, gdy klimatyzator pracuje, musi być w pomieszczeniu uchylone okno. A to niweczy po części efekty klimatyzacji – do wnętrza stale napływa gorące powietrze z zewnątrz. Kolejną uciążliwością jest hałas wytwarzany przez taki klimatyzator. Chociaż obniży temperaturę w pomieszczeniu, na pewno nie uda się przy nim zrelaksować w spokoju.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Dom

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.