RSS
 

Klimatyzacja i chłodnictwo.

16 gru

Czynnik chłodniczy wprowadzony do dolnego zbiornika i rozpylony nad rurkami parownika bulgocze dzięki niskiemu ciśnieniu w zbiorniku, w temperaturze dużo mniejszej od temperatury wrzenia schładzanej wody znajdującej się w wymienniku ciepła I. Gwałtowne parowanie całkowitą objętością czynnika chłodniczego sprawia wymianę ciepła z ośrodka o temperaturze wyższej (schładzana woda) do ośrodka o temperaturze niższej (wrzący czynnik chłodniczy ). Na wyjściu z wymiennika ciepła I otrzymujemy wodę lodową, jaka może być stosowana na potrzeby chłodnictwa i z których korzysta klimatyzacja poznań.
Pompa składnika chłodniczego przesyła jego zbytek do górnej części naczynia. Para czynnika chłodniczego schłodzona chłodziwem poprzez wymiennik ciepła II, podczas opadania na dno zbiornika jest absorbowana przez absorber. Rzadki roztwór bromku litu z dna zbiornika tłoczony jest pompką roztworów poprzez wymiennik ciepła roztworów do zbiornika górnego, gdzie podgrzany przez wodę gorącą, wrze, filtrując czynnik chłodniczy. Pary wody schłodzone w skraplaczu przepływają do dolnego naczynia, gdzie są rozpryskiwane nad parownikiem, a stężony roztwór z warnika zasila i podgrzewa wymiennik ciepła oraz wraca do dolnego naczynia.
W omawianym przykładzie absorpcyjnego agregatu wody lodowej ciepło jest dawane do układu w celu oddestylowania czynnika chłodzącego od sorbentu. Ciepło na wymogi wytwarzania chłodu jest używane latem, kiedy nie ma dostaw ciepła do centralnego ogrzewania, mimo to moc cieplna zapotrzebowana przez odbiorców jest niezmienna przez cały rok. Moc cieplna nie wykorzystana w okresie letnim być może wykorzystana w celu zaopatrzenia ciepła na potrzeby aktywowania chłodu.
Jako aspekt dodatkowy można wziąć pod uwagę, że dla elektrociepłowni przeważnie zasilających aglomeracje w scentralizowane ciepło, dodatkowy pobór ciepła latem jest bardzo korzystny. Urządzenia wyzwalające je w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej mogą pracować wykorzystując oba media przez niemal cały rok (unika się tzw. pracy w kondensacji, wytwarzając zwiększenie sprawności przez bardziej skuteczne wykorzystanie energii chemicznej opału).

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Dom

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.