RSS
 

Klimatyzacja.

06 paź

Wentylacja automatyczna daje cyrkulację powietrza przymuszoną przez wentylatory. Może być nawiewna, wywiewna i nawiewno-wywiewna. W nawiewnej powietrze jest wciskane do pomieszczeń. Ulatuje kanałami z powodu powstałego nadciśnienia. W wywiewnej, stosowanej zwykle, w miejsce kratki wentylacyjnej w istniejącym przewodzie wentylacji grawitacyjnej montuje się wentylator wyciągowy. Skutecznie usuwa on z pomieszczeń powietrze bezwartościowe w którego miejsce napływa rześkie powietrze z zewnątrz.
W znacznie bardziej złożonej wentylacji nawiewno-wywiewnej świeże powietrze z zewnątrz jest doprowadzane do domu podstawowym kanałem, następnie rozprowadzane do pojedynczych pomieszczeń kanałami pośrednimi. Powietrze zużyte jest odciągane z pomieszczeń i eliminowane na zewnątrz budynku kanałem zbiorczym. Instalację tego systemu wentylacji należy powierzyć fachowcom. Jego koronnym i najdroższym elementem jest jednostka centralna (wentylatory: nawiewny i wywiewny, wymiennik ciepła i filtry powietrza, klimatyzacja poznań) Łączy się ją z kanałami wentylacyjnymi (wykonanymi zwykle z blachy) za pomocą króćców przyłączeniowych. Na zewnątrz budynku lokuje się czerpnie, czyli miejsca poboru świeżego powietrza, ochronione od zewnątrz kratką, oraz wyrzutnie, przez które likwiduje się powietrze zużyte.

Rekuperatory są to urządzenia, za pomocą których wolno odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza (z francuskiego récupérer – odzyskiwać). Dzięki nim kosztowna energia pobierana zimą do ogrzewania domu nie idzie w powietrze, lecz jest użytkowana. Montuje się je w instalacjach wentylacji mechanicznej. Są zasilane energią elektryczną (wentylatory). Pozwalają odzyskać 60-80% ciepła. Montuje się je w większości wypadków w piwnicy lub na strychu. W skrócie: za pomocą rekuperatorów pobierane z zewnątrz chłodne powietrze jest ogrzewane przez powietrze ciepłe, usuwane z pomieszczenia; powietrze napływające i zużyte nie mieszają się ze sobą. Latem rekuperator może działać odwrotnie: schładza cieplejsze powietrze napływające z zewnątrz powietrzem chłodniejszym, wychodzącym z domu.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Wpis w Dom

 

Tagi: , , ,

Komentarze są zamknięte.